Degerfors IF flyttar upp Hjalmar Smedberg till A-laget. Den 18-årige offensive mittfältaren och föreningen är överens om ett avtal som sträcker sig över 2026.
Hjalmar inledde sin fotbollsbana i IFK Hjo, som har tillhörde fram till högstadiets slut. När det var dags för gymnasiestudier gick flyttlasset till Degerforsgymnasiet och Degerfors IF:s P16-lag.
Hjalmar har sedan han kom till Degerfors varit en framstående spelare i akademilagen och har nu tagit sig hela vägen till A-laget. Sedan i fjol har Hjalmar tränat en hel del med A-laget och har även fått speltid i såväl Ligacupen (före detta U21-serien) som i träningsmatcher under försäsongen. Idag skrev Hjalmar på ett avtal med Degerfors IF som sträcker sig över 2026.
Sportchef Patrik Werner om Hjalmar Smedberg
– Vi har ju följt Hjalmar och hans utveckling under en ganska lång tid då han varit framstående i akademilagen. Han har tränat med A-laget till och från sedan förra året och gjort det bra i den miljön. Det är en offensiv spelare med bra speluppfattning och teknik. Vi ser potential i Hjalmar och tror att han kommer ha en fin utveckling under året.
Kuriosa: Hjalmars pappa Johan Smedberg spelade allsvensk fotboll med Degerfors IF på 90-talet.