Skip links

Spelordningen för Superettan 2020

Exakt vilka datum och tider matcherna spelas fastställs senare.

Speldag och tid för omgång 1 – 15 diskuteras med föreningarna vid spelordningsmötet onsdag den 18 december, och fastställs och offentliggörs så skyndsamt som möjligt efter spelordningsmötet.

Se alla matcher i Discoverys kanaler: Kanal 5, Kanal 9 samt Dplay.

Omgång 1: 5 april 2020
Ljungskile SK – Norrby IF
Akropolis IF – Degerfors IF
AFC Eskilstuna – Jönköpings Södra
GIF Sundsvall – Västerås SK
Trelleborgs FF – Örgryte IS
GAIS – Halmstads BK
Östers IF – Östersunds FK
Umeå FC – Dalkurd FF

Omgång 2: 12 april 2020
Västerås SK – Trelleborgs FF
Jönköpings Södra – Akropolis IF
Dalkurd FF – AFC Eskilstuna
Halmstads BK – GIF Sundsvall
Norrby IF – GAIS
Degerfors IF – Umeå FC
Örgryte IS – Östers IF
Östersunds FK – Ljungskile SK

Omgång 3: 19 april 2020
Ljungskile SK – Västerås SK
Akropolis IF – Östersunds FK
AFC Eskilstuna – Norrby IF
GIF Sundsvall – Örgryte IS
Trelleborgs FF – Halmstads BK
GAIS – Dalkurd FF
Östers IF – Degerfors IF
Umeå FC – Jönköpings Södra

Omgång 4: 26 april 2020
AFC Eskilstuna – Degerfors IF
Västerås SK – Östers IF
Jönköpings Södra – Trelleborgs FF
Dalkurd FF – Akropolis IF
Halmstads BK – Ljungskile SK
Norrby IF – GIF Sundsvall
Örgryte IS – Umeå FC
Östersunds FK – GAIS

Omgång 5: 3 maj 2020
Ljungskile SK – GAIS
Akropolis IF – AFC Eskilstuna
Halmstads BK – Jönköpings Södra
Degerfors IF – Norrby IF
Örgryte IS – Västerås SK
Östers IF – Dalkurd FF
Umeå FC – GIF Sundsvall
Östersunds FK – Trelleborgs FF

Omgång 6: 10 maj 2020
AFC Eskilstuna – Halmstads BK
GIF Sundsvall – Östersunds FK
Trelleborgs FF – Akropolis IF
Västerås SK – Degerfors IF
Jönköpings Södra – Östers IF
Dalkurd FF – Ljungskile SK
GAIS – Umeå FC
Norrby IF – Örgryte IS

Omgång 7: 17 maj 2020
Ljungskile SK – Jönköpings Södra
Akropolis IF – Halmstads BK
AFC Eskilstuna – Västerås SK
GAIS – Örgryte IS
Degerfors IF – Dalkurd FF
Östers IF – GIF Sundsvall
Umeå FC – Trelleborgs FF
Östersunds FK – Norrby IF

Omgång 8; 24 maj 2020
GIF Sundsvall – AFC Eskilstuna
Trelleborgs FF – Ljungskile SK
Västerås SK – Umeå FC
Jönköpings Södra – GAIS
Dalkurd FF – Östersunds FK
Halmstads BK – Östers IF
Norrby IF – Akropolis IF
Örgryte IS – Degerfors IF

Omgång 9: 28 maj 2020
Ljungskile SK – Örgryte IS
Akropolis IF – Västerås SK
AFC Eskilstuna – Östers IF
GIF Sundsvall – Dalkurd FF
GAIS – Trelleborgs FF
Norrby IF – Halmstads BK
Degerfors IF – Jönköpings Södra
Umeå FC – Östersunds FK

Omgång 10: 31 maj 2020
Trelleborgs FF – AFC Eskilstuna
Västerås SK – GAIS
Jönköpings Södra – GIF Sundsvall
Dalkurd FF – Norrby IF
Halmstads BK – Umeå FC
Örgryte IS – Akropolis IF
Östers IF – Ljungskile SK
Östersunds FK – Degerfors IF

Omgång 11: 7 juni 2020
Ljungskile SK – AFC Eskilstuna
Akropolis IF – GIF Sundsvall
Jönköpings Södra – Västerås SK
Dalkurd FF – Örgryte IS
Halmstads BK – Östersunds FK
GAIS – Östers IF
Degerfors IF – Trelleborgs FF
Umeå FC – Norrby IF

Omgång 12: 14 juni 2020
AFC Eskilstuna – Umeå FC
GIF Sundsvall – Ljungskile SK
Trelleborgs FF – Dalkurd FF
Västerås SK – Halmstads BK
GAIS – Degerfors IF
Norrby IF – Jönköpings Södra
Örgryte IS – Östersunds FK
Östers IF – Akropolis IF

Omgång 13: 21 juni 2020
GIF Sundsvall – GAIS
Västerås SK – Norrby IF
Jönköpings Södra – Dalkurd FF
Halmstads BK – Örgryte IS
Degerfors IF – Ljungskile SK
Östers IF – Trelleborgs FF
Umeå FC – Akropolis IF
Östersunds FK – AFC Eskilstuna

Omgång 14: 28 juni 2020
Ljungskile SK – Umeå FC
Akropolis IF – GAIS
AFC Eskilstuna – Örgryte IS
Trelleborgs FF – GIF Sundsvall
Jönköpings Södra – Östersunds FK
Dalkurd FF – Västerås SK
Norrby IF – Östers IF
Degerfors IF – Halmstads BK

Omgång 15: 19 juli 2020
Ljungskile SK – Akropolis IF
GIF Sundsvall – Degerfors IF
Trelleborgs FF – Norrby IF
Halmstads BK – Dalkurd FF
GAIS – AFC Eskilstuna
Örgryte IS – Jönköpings Södra
Umeå FC – Östers IF
Östersunds FK – Västerås SK

Omgång 16: 26 juli 2020
Akropolis IF – Trelleborgs FF
Västerås SK – GIF Sundsvall
Jönköpings Södra – Örgryte IS
Dalkurd FF – Umeå FC
Halmstads BK – AFC Eskilstuna
Norrby IF – Ljungskile SK
Degerfors IF – Östersunds FK
Östers IF – GAIS

Omgång 17: 2 augusti 2020
Ljungskile SK – Dalkurd FF
AFC Eskilstuna – Akropolis IF
GIF Sundsvall – Jönköpings Södra
Trelleborgs FF – Degerfors IF
GAIS – Norrby IF
Örgryte IS – Halmstads BK
Umeå FC – Västerås SK
Östersunds FK – Östers IF

Omgång 18: 9 augusti 2020
Ljungskile SK – Trelleborgs FF
Västerås SK – AFC Eskilstuna
Jönköpings Södra – Umeå FC
Dalkurd FF – Östers IF
Halmstads BK – Akropolis IF
Norrby IF – Östersunds FK
Degerfors IF – GAIS
Örgryte IS – GIF Sundsvall

Omgång 19: 16 augusti 2020
Akropolis IF – Dalkurd FF
AFC Eskilstuna – Ljungskile SK
GIF Sundsvall – Norrby IF
Trelleborgs FF – Västerås SK
GAIS – Jönköpings Södra
Östers IF – Halmstads BK
Umeå FC – Degerfors IF
Östersunds FK – Örgryte IS

Omgång 20: 23 augusti 2020
Ljungskile SK – GIF Sundsvall
Dalkurd FF – Jönköpings Södra
Halmstads BK -–Trelleborgs FF
Norrby IF – Umeå FC
Degerfors IF – Västerås SK
Örgryte IS – GAIS
Östers IF – Athletic Eskilstuna
Östersunds FK – Akropolis IF

Omgång 21: 30 augusti 2020
Akropolis IF – Örgryte IS
​​​​​​​AFC Eskilstuna – Trelleborgs FF
GIF Sundsvall – Östers IF
Västerås SK – Dalkurd FF
Jönköpings Södra – Ljungskile SK
GAIS – Östersunds FK
Norrby IF – Degerfors IF
Umeå FC – Halmstads BK

Omgång 22: 13 september 2020
Akropolis IF – Umeå FC
Trelleborgs FF – Jönköpings Södra
Västerås SK – Ljungskile SK
Dalkurd FF – Degerfors IF
Halmstads BK – GAIS
Örgryte IS – AFC Eskilstuna
Östers IF – Norrby IF
Östersunds FK – GIF Sundsvall

Omgång 23: 20 september 2020
Ljungskile SK–- Östersunds FK
AFC Eskilstuna – GAIS
GIF Sundsvall – Trelleborgs FF
Jönköpings Södra – Halmstads BK
Norrby IF – Dalkurd FF
Degerfors IF – Akropolis IF
Östers IF – Västerås SK
Umeå FC – Örgryte IS

Omgång 24: 23 september 2020
Akropolis IF – Jönköpings Södra
​​​​​​​Trelleborgs FF – Östers IF
Västerås SK – Örgryte IS
Dalkurd FF – GIF Sundsvall
Halmstads BK – Norrby IF
GAIS – Ljungskile SK
Degerfors IF – AFC Eskilstuna
Östersunds FK – Umeå FC

Omgång 25: 27 september 2020
GIF Sundsvall – Akropolis IF
Trelleborgs FF – Östersunds FK
Jönköpings Södra – Degerfors IF
Dalkurd FF – Halmstads BK
GAIS – Västerås SK
Norrby IF – AFC Eskilstuna
Örgryte IS – Ljungskile SK
Östers IF – Umeå FC

Omgång 26: 4 oktober 2020
Ljungskile SK – Östers IF
Akropolis IF – Norrby IF
AFC Eskilstuna – Dalkurd FF
Västerås SK – Jönköpings Södra
Degerfors IF – GIF Sundsvall
Örgryte IS – Trelleborgs FF
Umeå FC – GAIS
Östersunds FK – Halmstads BK

Omgång 27: 18 oktober 2020
Akropolis IF – Ljungskile SK
Dalkurd FF – Trelleborgs FF
Halmstads BK – Degerfors IF
GAIS – GIF Sundsvall
Norrby IF – Västerås SK
Östers IF – Örgryte IS
Umeå FC – AFC Eskilstuna
Östersunds FK – Jönköpings Södra

Omgång 28: 25 oktober 2020
Ljungskile SK – Halmstads BK
AFC Eskilstuna – Östersunds FK
GIF Sundsvall – Umeå FC
Trelleborgs FF – GAIS
Västerås SK – Akropolis IF
Jönköpings Södra – Norrby IF
Degerfors IF – Östers IF
Örgryte IS – Dalkurd FF

Omgång 29: 1 november 2020
AFC Eskilstuna – GIF Sundsvall
Halmstads BK – Västerås SK
GAIS – Akropolis IF
Norrby IF – Trelleborgs FF
Degerfors IF – Örgryte IS
Östers IF – Jönköpings Södra
Umeå FC – Ljungskile SK
Östersunds FK – Dalkurd FF

Omgång 30: 7 november 2020
Ljungskile SK – Degerfors IF
Akropolis IF – Östers IF
GIF Sundsvall – Halmstads BK
Trelleborgs FF – Umeå FC
Västerås SK – Östersunds FK
Jönköpings Södra – AFC Eskilstuna
Dalkurd FF – GAIS
Örgryte IS – Norrby IF